Przejdź do głównej zawartości

Żywieniowe mity, które mogą popsuć Twoją dietę

Dietetyczne przekłamania są wszędzie! Wystarczy włączyć radio lub telewizję a żywieniowe treści, brzmiące mniej lub bardziej naukowo pojawiają się tam niemal codziennie. Jeszcze gorzej sprawa się prezentuje w sieci, gdzie panująca swoboda  poparta często anonimowością wypowiedzi jest doskonałą zachętą do publikowania nieprawdziwych informacji. Niektóre z takich rad mogą być nawet szkodliwe dla zdrowia!


Mity o dietach to często rezultat pojedynczych, mniej wiarygodnych badań, a rozprzestrzeniają się one tak szybko i szeroko, że w końcu są postrzegane jako naukowy fakt.






Przedstawię Wam kilka często powtarzanych mitów, które mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie:



I MIT: Nasycone kwasy tłuszczowe są zdrowe.



Promotorzy diet nisko węglowodanowych takich jak PALEO, zachęcają do jedzenia boczku, oleju kokosowego, jaj codziennie. Argumentują oni, że znajdujące sie w nich tłuszcze nasycone nie są szkodliwe dla zdrowia. Wiele osób słyszy iż tłuszcze zwierzęce nie wpływają na wzrost ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak choroba nedokrwienna serca czy miażdzyca. Natomiast istnieją mocne dowody naukowe potwierdzające wpływ diety wysoko tłuszczowej  na wysoki poziom cholesterolu LDL (tej szkodliwej odmiany) we krwi, oraz na pojawienie sie stanu zapalnego. Właśnie te dwa te czynniki zwiększają ryzyko chorób serca.





Towarzystwa naukowe zalecają, aby kwasy tłuszczowe nasycone stanowiły maksymalnie do 7 % wartości energetycznej diety. Większy udział przypada więc na kwasy tłuszczowe nienasycone, bo około 23%, lub mniej zależnie od indywidualnych potrzeb.


Realizacja tego zalecenia w praktyce, oznacza spożywanie chudych gatunków mięs, np. drobiu, królika i ryb zamiast mięsa wieprzowego i wołowego. Ograniczeniom także podlega tłuszcz pochodzący z nabiału. Mleko 3,2% należy zastąpić chudszym, częściej sięgać po sery twarogowe niż żółte.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe obecne są w olejach. Do smażenia i pieczenia poleca się szczególnie olej rzepakowy i oliwę z oliwek.
Ważne jest także kontrolowanie ilości cukrów prostych. Zaleca się aby dodatek takiego cukru nie przekraczał 10% energii , co w praktyce oznacza 150-200 kcal w dobowej diecie.



II MIT: Spożywamy za mało białka


Wiele osób sądzi iż potrzebuje zwiększonej ilości białka aby utrzymać dobre zdrowie albo zbudować masę mięśniową. Rekomendowana ilość białka w diecie osoby dorosłej to 0,8 -1,0 gram na każdy kilogram masy ciała. Kalkulując daje to wartość około 55-70 gram dla osoby, która waży 70 kg.


Osoby trenujące sporty siłowe, budujące sylwetkę mięsniową mają niewiele tylko większe potrzeby żywieniowe, Ich zapotrzebowanie na białko wynosić może od 1-2 gram na każdy kilogram masy ciała.


Liczne badania wskazują iż spożycie białka kształtuje się na średnim poziomie około 100 gram na dobę. Co świadczy o tym, że prawdopodobnie zjadasz jednak wystarczającą ilość białka, a nawet nieco więcej.




Do czego może doprowadzić nadmiar białka w diecie?

Niektóre badania wykazały związek pomiędzy nadmiarem tego składnika a upośledzeniem czynności nerek.
Pamiętaj też iż nadmiar energii nie tylko z tłuszczy i węglowodanów ale także z białek może powodować tycie.



III MIT: Aby schudnąć wystarczy zwiększyć aktywność fizyczną.


Jeśli sądzisz, że wprowadzając wyłącznie ćwiczenia bez jakiejkolwiek zmiany w sposobie żywienia osiągniesz redukcję masy ciała, możesz się szybko przeliczyć. Chyba, że wprowadzisz ultra intensywny trening wytrzymałościowy, czy np. IRONMAN TRIATHLON.
Większość ludzi nie jest jednak w stanie pojedynczymi ćwiczeniami wypracować takiego deficytu energetycznego, jaki można uzyskać podczas restrykcji, a raczej modyfikacji dietetycznych.





Niestety aby zrzucić zbędne kilogramy wyłącznie na drodze aktywności fizycznej - należny sporo zwiększyć jej intensywność, co z kolei często wiąże się z pojawieniem się zwiększonego apetytu.





Tekst inspirowany przez:

http://www.huffingtonpost.com/katherine-brooking/nutrition-myths_b_8115932.html

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jędrna, rześka i ostra... 10 powodów aby mieć ją w kuchni

Pamiętamy ją zwykle z dzieciństwa i przypominamy sobie o niej głównie w okolicach świąt Wielkanocnych.   Wysadzamy na watę lub gazę  i obserwując jak kiełkuje nieraz niecierpliwi podskubujemy po kryjomu ledwo tylko "ruszy" :D  Jeśli nadal nie wiecie o czym mowa to dodam, że jest zieloniutka i dodaje pikanterii niejednej kanapce i sałatce, a jej inną nazwą jest pieprzyca Dlaczego warto po nią sięgać? Jest nieporównywalnie smaczna ;)  Jest niskokaloryczna! Jak większość warzyw i ziół ;) Poprawia odporność!  Przypisuje się także właściwości przeciw pasożytnicze i dezynfekujące. Może więc być znakomitym dodatkiem do potraw w okresie zwiększonego ryzyka infekcji. Poprawia apetyt i usprawnia trawienie.   Warto więc zaangażować małego niejadka i zorganizować wspólnie "domowy zielnik" z rzeżuchą w składzie. Wpływa na kondycje włosów i paznokci.  Co jest zasługą zawartości związków siarki. Chroni przed nowotworami.  Obecność witamin i  

Co jeść oddając krew?

Krew ludzka, to coś czego pomimo postępu medycyny nie udało się jeszcze niczym zastąpić. Codziennie w Polsce wykonuje się tysiące transfuzji, nierzadko ratują one komuś życie. Dar krwi jest więc jednym z bezcennych i najszlachetniejszym, jakie możemy komuś ofiarować. Oto kilka faktów: Każdy z nas ma w sobie około 70-80 ml krwi na każdy kilogram masy ciała, czyli około 5-6 litrów, zależnie od masy ciała. Jednokrotnie oddaje się niecałe pól litra krwi. Czyli około 9% całkowitej objętości. Proces tworzenia komórek krwi- hematopoeza, zachodzi w szpiku kostnym przez całe nasze życie. Ilość komórek krwi wraca do normy do około 48 godzin po donacji. Stężenie hemoglobiny wyrównuje się do 3-4 tygodni. Jak powinna wyglądać dieta osoby oddającej krew? Dla zapewnienia optymalnego procesu tworzenia krwi, niezbędna jest troska o odpowiedni sposób odżywiania. Posiłki powinny być dobrze zbilansowane i o wysokiej wartości odżywczej.  W ich planowaniu należy kierować się zasadą

Czy można jeść czekoladę na diecie?

Czekolada jest jednym z najpopularnieszych, najbardzej lubianych i najchętniej wybieranych słodyczy na świecie. A to za sprawą specyfincznych, przyjemnych doznań smakowych jakie występują po jej spożyciu. Szczególnym powodzeniem cieszy się przede wszystkim wśród kobiet, statystycznie co druga z Nas, sięga po nią każdego tygodnia (czasami nawet częściej), zwłaszcza w okresie okołomiesiączkowym. Czekolada znana jest ze swoich "uszczęśliwiających" właściwości.  Nie jedna z Nas chcąc poprawić sobie nastrój sięga właśnie po kawałek tego specjału.  Efekt poprawy nastroju po spożyciu tego specjału, zawdzięcza się określonej kompozycji cukrowo-tłuszczowej - ktora stymuluje ośrodki nagrody. Co często prowadzi także, do pewnego rodzaju uzależnienia - warto zobaczyć  Film .  Efekt ten także, zawdzięczamy związkom o nazwie anandamidy, tym samym jakie wydzielane są w czasie snu i rekalsu, oraz związkom stymulującym wydzielanie endorfin, (czyli hormonów szczęścia). Czekolada