Przejdź do głównej zawartości

Garść informacji o otyłości

Otyłość co to takiego?

Otyłość to zaburzenie wynikające ze spożywania nadmiernej ilości pożywienia  i zawartej w nim energii, w stosunku do aktualnego zapotrzebowania.

Postęp technologiczny i cywilizacyjny i związana z tym szeroka dostępność żywności wysoko przetworzonej i wysokoenergetycznej, przy jednoczesnym ograniczeniu aktywności ruchowej sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej i pojawieniu się nadwagi i otyłości. 


Czy problem dotyczy Polskich dzieci?

Szczególnie niepokojący jest fakt iż schorzenie to dotyczy coraz częściej osób młodych.  Również przedszkolaków. Dodatkowo, statystyki te co roku się pogarszają. Na przykład w ciągu dekady częstość występowania nadwagi i otyłości u Polskich dzieci zwiększyła się o około 100%. 

Dane: projekt badawczy OLAF (2007-2010)

Dziecko po prostu "dobrze wygląda"?

Należy pamiętać iż otyłość nie jest wyłącznie sprawą estetyki i samopoczucia, ale jest to przede wszystkim problem zdrowia. Nadmierne otłuszczenie organizmu wiąże się z szeregiem poważnych zaburzeń. 
Obecnie wiadomo iż istnieje szereg chorób powstałych na tle wadliwego żywienia. Te, których przyczyną jest otyłość to między innymi:

  • zaburzenia gospodarki lipidowej
  • zaburzenia gospodarki węglowodanowej
  • nadciśnienie
  • choroby wątroby
  • zespół  policystycznych jajników
  • zaburzenia kostno- stawowe
  • zaburzenia emocjonalne
  • większej predyspozycji do chorób nowotworowych w wieku dorosłym
Rozpoznanie nadwagi i otyłości polega na ocenie masy i wysokości ciała, wyliczeniu BMI i porównaniu tych wartości z określonymi dla danego wieku normami, ujętymi w siatkach centylowych. 


Czy  otyłe dziecko będzie otyłym dorosłym?


W wieku dziecięcym kształtują się nawyki żywieniowe, które determinują często wybory w wieku dorosłym. Znaczna część wzorców żywieniowych staje się trwała i towarzyszy nam całe życie. Dotyczy to również wzorców spędzania wolnego czasu.  Badania pokazują iż znaczna część dzieci otyłych zostaje otyłymi w wieku dorosłym. Trend ten szczególnie wyraźny jest w wieku nastoletnim. Nic więc mylnego jeśli wydaje nam się, że mając dziecko z nadwagą to"ono z tego wyrośnie". To czego nauczymy Nasze dzieci, napewno zaprocentuje w przyszłości. Rodzice i osoby odpowiedzialne za żywienie dzieci  mają więc ogromny wpływ nie tylko na to jak one wyglądają aktualnie, ale także jak będą wyglądały w przyszłości. Szczególnie chciałabym podkreślić fakt, iż znaczna część powikłań związanych z nadwagą i otyłością nie pojawia się od razu.  

Gdzie szukać pomocy?

  • Pierwszym specjalistą do jakiego należy się zgłosić jest lekarz rodzinny lub lekarz pediatra. Po stwierdzeniu nadwagi lub otyłości, prawdopodobnie zleci on badania biochemiczne lub skieruje poradni chorób metabolicznych, endokrynologicznej lub ośrodka zajmującego się kompleksowym leczeniem otyłości. 
  • Warto także o pomoc zgłosić się do dietetyka, którego zadaniem będzie szczegółowe omówienie dotychczasowego sposobu żywienia, wraz z pojawiającymi się w nim błędami, oraz zaproponowanie zmian zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Wbrew powszechnym mitom, nie wprowadzamy u dziecka diet redukcyjnych czy odchudzających. 
  • Nie rzadko warto skorzystać ze wsparcia psychologa i fizjoterapeuty.
Źródło: IMiD

Jak pomóc dziecku z nadwagą i otyłością?

Dziecko z nadwagą lub otyłością często źle się czuje w grupie rówieśniczej, zdarza się że bywa odrzucane. Bardzo ważne jest  więc wsparcie i zaangażowanie całej rodziny. Należy się powstrzymać od negatywnych ocen, przykrych komentarzy czy też wyśmiewania dziecka. Rodzice powinni mieć świadomość własnej roli w zaistniałej sytuacji i przygotować się na to, że cały proces jest długi, a efekty będą pojawiały się powoli.
Ważne jest to, że zmiana sposobu żywienia powinna dotyczyć wszystkich członków rodziny. Nie dopuszczalna jest sytuacja, w której dziecko spożywa odmienne od wszystkich posiłki.


Więcej w poradniku dla rodziców:
  • www.imid.med.pl/images/do-pobrania/fimid-poradnik-web.pdf




Komentarze

  1. Czy jako dietetyk wykorzystujesz jakies narzędzia przy prowadzeniu pracjentów? Typu analizator składu ciała. Tutaj jest świetne wytłumaczone jak takie urządzenie może pomóc zarówno pacjentom jak i dietetykowi - https://inbodypoland.pl/inbody-w-dietetyce/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jędrna, rześka i ostra... 10 powodów aby mieć ją w kuchni

Pamiętamy ją zwykle z dzieciństwa i przypominamy sobie o niej głównie w okolicach świąt Wielkanocnych.   Wysadzamy na watę lub gazę  i obserwując jak kiełkuje nieraz niecierpliwi podskubujemy po kryjomu ledwo tylko "ruszy" :D  Jeśli nadal nie wiecie o czym mowa to dodam, że jest zieloniutka i dodaje pikanterii niejednej kanapce i sałatce, a jej inną nazwą jest pieprzyca Dlaczego warto po nią sięgać? Jest nieporównywalnie smaczna ;)  Jest niskokaloryczna! Jak większość warzyw i ziół ;) Poprawia odporność!  Przypisuje się także właściwości przeciw pasożytnicze i dezynfekujące. Może więc być znakomitym dodatkiem do potraw w okresie zwiększonego ryzyka infekcji. Poprawia apetyt i usprawnia trawienie.   Warto więc zaangażować małego niejadka i zorganizować wspólnie "domowy zielnik" z rzeżuchą w składzie. Wpływa na kondycje włosów i paznokci.  Co jest zasługą zawartości związków siarki. Chroni przed nowotworami.  Obecność witamin i  

Co jeść oddając krew?

Krew ludzka, to coś czego pomimo postępu medycyny nie udało się jeszcze niczym zastąpić. Codziennie w Polsce wykonuje się tysiące transfuzji, nierzadko ratują one komuś życie. Dar krwi jest więc jednym z bezcennych i najszlachetniejszym, jakie możemy komuś ofiarować. Oto kilka faktów: Każdy z nas ma w sobie około 70-80 ml krwi na każdy kilogram masy ciała, czyli około 5-6 litrów, zależnie od masy ciała. Jednokrotnie oddaje się niecałe pól litra krwi. Czyli około 9% całkowitej objętości. Proces tworzenia komórek krwi- hematopoeza, zachodzi w szpiku kostnym przez całe nasze życie. Ilość komórek krwi wraca do normy do około 48 godzin po donacji. Stężenie hemoglobiny wyrównuje się do 3-4 tygodni. Jak powinna wyglądać dieta osoby oddającej krew? Dla zapewnienia optymalnego procesu tworzenia krwi, niezbędna jest troska o odpowiedni sposób odżywiania. Posiłki powinny być dobrze zbilansowane i o wysokiej wartości odżywczej.  W ich planowaniu należy kierować się zasadą

Czy można jeść czekoladę na diecie?

Czekolada jest jednym z najpopularnieszych, najbardzej lubianych i najchętniej wybieranych słodyczy na świecie. A to za sprawą specyfincznych, przyjemnych doznań smakowych jakie występują po jej spożyciu. Szczególnym powodzeniem cieszy się przede wszystkim wśród kobiet, statystycznie co druga z Nas, sięga po nią każdego tygodnia (czasami nawet częściej), zwłaszcza w okresie okołomiesiączkowym. Czekolada znana jest ze swoich "uszczęśliwiających" właściwości.  Nie jedna z Nas chcąc poprawić sobie nastrój sięga właśnie po kawałek tego specjału.  Efekt poprawy nastroju po spożyciu tego specjału, zawdzięcza się określonej kompozycji cukrowo-tłuszczowej - ktora stymuluje ośrodki nagrody. Co często prowadzi także, do pewnego rodzaju uzależnienia - warto zobaczyć  Film .  Efekt ten także, zawdzięczamy związkom o nazwie anandamidy, tym samym jakie wydzielane są w czasie snu i rekalsu, oraz związkom stymulującym wydzielanie endorfin, (czyli hormonów szczęścia). Czekolada