Przejdź do głównej zawartości

Jak tyjemy w święta?

Święta, niezależnie z jakiego powodu są obchodzone, zazwyczaj prowadzą do zwiększonego spożycia określonych posiłków.  Dzieje się tak nie tylko w Polsce ale i w innych krajach i kulturach na świecie. Na przykład kulinarnie świętują Amerykanie w Święto Dziękczynienia , czy też Chińczycy  w czasie Złotego Tygodnia.
Oczywiście naturalną konsekwencją zwiększonego spożycia, jest zwiększenie masy ciała. Nie jeden z Was zapewne obserwuje u siebie tą zależność ;)

Jak dużo tyje się w święta


POLICZMY....
Święta to około dwa dni... no może dwa i pół wliczając jeszcze Wigilię, która jest popołudniu/wieczorem. Znaczne tycie - czyli zwiększanie tkanki tłuszczowej wymaga sporej dawki energii - czyli kilokalorii.

Ile dokładnie?


z 7000  NADMIARU kilokalorii tworzy się 1 kilogram tkanki tłuszczowej!  

Podkreślę, że chodzi o nadmiar energii ponad dzienne zapotrzebowanie...

Tak więc osoba o zapotrzebowaniu 2000 kcal musiałaby pochłonąć przez dwa dni około 11000 kcal 
(2x2000 kcal + 7000kcal)

I wiecie co? EKSTREMALNY ŁASUCH MÓGŁBY TYLE ZJEŚĆ ;)
Jednak standardowy świąteczny zjadacz, jest w stanie nabrać około połowę tej wartości - PÓŁ KILOGRAMA!

Ale czy nawet ten jeden ekstremalny kilogram można uznać za znaczne tycie?
No to skąd się biorą te pozostałe cyferki na wadze?


Tyjemy już 10 dni przed świętami

Badania dowodzą iż za większe przyrosty masy ciała odpowiedzialne są okresy przedświąteczne.
Nadmierne spożycie obserwuje się już przed samymi świętami i nie jest zakończone zaraz po świętach. Często wydłuża się do Sylwestra.

Skąd się to bierze?
1. Okres zimowy sprzyja sięganiu po wysokoenergetyczne produkty...Mamy wrażenie zwiększonej potrzeby spożywania w ogóle i bardzo łatwo właśnie tym uzasadniamy uleganie różnym pokusom... Zwłaszcza tym słodyczowym.
2. Testujemy wigilijne/świąteczne potrawy. Często jeszcze przed samymi świętami, w atmosferze już świątecznej pozwalamy sobie na pierniczki, grzane wino, śledziki, sałatki jarzynowe i wiele innych niecodziennych i kalorycznych dań,  co wiąże się z nadmierną podażą energii.
3. Na koniec klasyczne "zjem, co zostało, aby się nie zmarnowało". Jako konsekwencja nadmiaru w przygotowaniu potraw świątecznych.




CO WIĘC ROBIĆ?

  • Po pierwsze, zachować zdrowy rozsądek przed świętami. 
  • Po drugie  nie wpadać w pułapkę zaprezentowanego myślenia po świętach.
A w same święta  życzę wszystkim smacznego ;)



DLA DOCIEKLIWYCH:
1.http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc1602012#t=article
2. fotografie nie są moją własnością


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jędrna, rześka i ostra... 10 powodów aby mieć ją w kuchni

Pamiętamy ją zwykle z dzieciństwa i przypominamy sobie o niej głównie w okolicach świąt Wielkanocnych.   Wysadzamy na watę lub gazę  i obserwując jak kiełkuje nieraz niecierpliwi podskubujemy po kryjomu ledwo tylko "ruszy" :D  Jeśli nadal nie wiecie o czym mowa to dodam, że jest zieloniutka i dodaje pikanterii niejednej kanapce i sałatce, a jej inną nazwą jest pieprzyca Dlaczego warto po nią sięgać? Jest nieporównywalnie smaczna ;)  Jest niskokaloryczna! Jak większość warzyw i ziół ;) Poprawia odporność!  Przypisuje się także właściwości przeciw pasożytnicze i dezynfekujące. Może więc być znakomitym dodatkiem do potraw w okresie zwiększonego ryzyka infekcji. Poprawia apetyt i usprawnia trawienie.   Warto więc zaangażować małego niejadka i zorganizować wspólnie "domowy zielnik" z rzeżuchą w składzie. Wpływa na kondycje włosów i paznokci.  Co jest zasługą zawartości związków siarki. Chroni przed nowotworami.  Obecność witamin i  

Co jeść oddając krew?

Krew ludzka, to coś czego pomimo postępu medycyny nie udało się jeszcze niczym zastąpić. Codziennie w Polsce wykonuje się tysiące transfuzji, nierzadko ratują one komuś życie. Dar krwi jest więc jednym z bezcennych i najszlachetniejszym, jakie możemy komuś ofiarować. Oto kilka faktów: Każdy z nas ma w sobie około 70-80 ml krwi na każdy kilogram masy ciała, czyli około 5-6 litrów, zależnie od masy ciała. Jednokrotnie oddaje się niecałe pól litra krwi. Czyli około 9% całkowitej objętości. Proces tworzenia komórek krwi- hematopoeza, zachodzi w szpiku kostnym przez całe nasze życie. Ilość komórek krwi wraca do normy do około 48 godzin po donacji. Stężenie hemoglobiny wyrównuje się do 3-4 tygodni. Jak powinna wyglądać dieta osoby oddającej krew? Dla zapewnienia optymalnego procesu tworzenia krwi, niezbędna jest troska o odpowiedni sposób odżywiania. Posiłki powinny być dobrze zbilansowane i o wysokiej wartości odżywczej.  W ich planowaniu należy kierować się zasadą

Czy można jeść czekoladę na diecie?

Czekolada jest jednym z najpopularnieszych, najbardzej lubianych i najchętniej wybieranych słodyczy na świecie. A to za sprawą specyfincznych, przyjemnych doznań smakowych jakie występują po jej spożyciu. Szczególnym powodzeniem cieszy się przede wszystkim wśród kobiet, statystycznie co druga z Nas, sięga po nią każdego tygodnia (czasami nawet częściej), zwłaszcza w okresie okołomiesiączkowym. Czekolada znana jest ze swoich "uszczęśliwiających" właściwości.  Nie jedna z Nas chcąc poprawić sobie nastrój sięga właśnie po kawałek tego specjału.  Efekt poprawy nastroju po spożyciu tego specjału, zawdzięcza się określonej kompozycji cukrowo-tłuszczowej - ktora stymuluje ośrodki nagrody. Co często prowadzi także, do pewnego rodzaju uzależnienia - warto zobaczyć  Film .  Efekt ten także, zawdzięczamy związkom o nazwie anandamidy, tym samym jakie wydzielane są w czasie snu i rekalsu, oraz związkom stymulującym wydzielanie endorfin, (czyli hormonów szczęścia). Czekolada